catolic

Departamentul de Teologie Romano – Catolică
Director: Conf. univ. dr. pr. Iulian FARAOANU

Specializări

Studii universitare (6 semestre)

• de licenţă (6 semestre):
    • Teologie
      • Teologie romano – catolică didactică (IF)
      • Teologie romano – catolică asistenţă socială (IF)
      • Teologie romano – catolică pastorală (IF)

Pentru detalii parcurgeţi Ghidul de studii

• master (4 semestre)
    • Teologie
      • Strategii ale carităţii creştine
      • Teologie romano – catolică practică și misionară (IF)

Pentru detalii parcurgeţi Ghidul de studii

teologie rc2

Prezentare

Biserica catolică din Moldova a ajuns de mult la o fază de maturitate din toate punctele de vedere, iar pe planul învăţămîntului superior se simţea nevoia unei instituţii de învăţămînt care să răspundă la cererile multor tineri catolici de a avea acces la o cultură superioară specific catolică. Facultatea de Teologie Romano-Catolică Didactică din cadrul Episcopiei Romano-Catolice de Iaşi, ce îşi începuse activitatea în anul 1991. De pe băncile acestei facultăţi s-au ridicat deja sute de persoane, dintre care aproximativ o sută cincizeci sunt astăzi învăţători sau profesori de religie în şcolile statale. Actuala facultate reprezintă o maturizare a fostei facultăţi, o prezenţă stabilă juridic şi organizatoric a unei instituţii de învăţămînt universitar statal cu specific religios catolic. Facultatea de Teologie Romano-Catolică se află în colaborare, pentru disciplinele teologice, cu Institutul Teologic Romano-Catolic din Iaşi.

Facultatea îşi asumă misiunea de a răspunde prompt şi competent, valorificînd tradiţia şcolii catolice universale, cea a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” şi a Institutului Teologic Romano-Catolic, pentru a promova deschiderea spre comunitatea academică internaţională.

Vezi Turul Virtual