Gala Premiilor în Educaţie şi-a desemnat miercuri, 2 noiembrie, câştigătorii pentru cele 11 secţiuni de concurs, din domeniul universitar şi preuniversitar.

Prof.univ.dr. Tudor Luchian, de la Facultatea de Fizică, a câştigat titlul de Cercetătorul anului, iar Elena Chiaburu, de la Biblioteca Facultăţii de Economie şi Administrarea Afacerilor, a obţinut premiul al treilea la categoria Bibliotecarul anului.

Tudor Luchian este cadru didactic şi cercetător în cadrul laboratorului de Biofizică Moleculară, alături de care studenţii fizicieni, la nivel de master şi doctorat, pot urma teme interesante şi actuale de cercetare.

Domenii de cercetare

• Biofizică moleculară
  • Bioelectricitate şi aplicaţii în fizica medicală

Direcţii de investigare

• Investigarea uni-moleculară a interacţiunilor lipido-proteice
  • Detecţia nanoscopică a biomoleculelor cu ajutorul unor sisteme proteice. Cuantificarea energiilor de interacţiune a unor biomolecule cu sisteme biomimetice
  • Tehnici de instrumentaţie virtuală aplicate în electrofiziologia moleculară

Teme de cercetare propuse:

• Caracterizarea fizico-chimică a interacţiunilor unor peptide anti-microbiene şi amiloidice cu structuri lipidice auto-organizate (membrane planare şi lipozomi)
  • Sisteme hibride constituite din proteine-canal şi ciclodextrine utilizate în detecţia uni-moleculară a moleculelor mici şi a peptidelor
  • Investigarea fenomenelor de transport a peptidelor şi nanoparticulelor funcţionalizate prin biomembrane, cu tehnici electrice şi optice
  • Investigarea prin microscopie de fluorescenţă şi ‘patch-clamp’ a cuplajelor energetice electrice şi mecanice, asociate adsorbţiei membranare a peptidelor şi proteinelor
  • Studierea interacţiunilor biomoleculare în sisteme biomimetice utilizând spectroscopia de impedanţă

Echipa profesorului Luchian a obţinut, de asemenea, premiul I pentru Excelenţă de Top în Cercetare Ştiinţifică în 2008, din partea Autorităţii Naţionale pentru Cercetare Ştiinţifică.

Citiţi şi blogul laboratorului – biofizicafizicamedicala.wordpress.com
Citiţi comunicatul de presă