Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) figurează între primele trei universități din România, în a 6-a ediție a QS EECA Ranking (Emerging European and central Asian). Poziționată pe locul 68 din cele 354 de universități evaluate, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a înregistrat un scor mediu mai ridicat cu 71% decât media clasamentului și cu 57,4% mai ridicat decât media universităților din România prezente în clasament. Ediția din acest an a luat în calcul cu 53 de universități mai multe decât anul trecut, din România fiind evaluate 14 instituții de învățământ superior.

Clasamentul QS EECA Ranking (Emerging European and central Asian) ia în considerare 10 indicatori: reputația academica (pondere 30%), reputația din partea angajatorilor (pondere 20%), raport student/cadru didactic (pondere 10%), lucrări pe facultate (pondere 10%), rețeaua internațională de cercetare (pondere 10%), impactul web (pondere 5%), cadre didactice cu titlu de doctor (pondere 5%), citări pe lucrare științifică (pondere 5%), cadre didactice internaționale (pondere 2,5%), studenți internaționali (pondere 2,5%).

Clasamentul complet poate fi consultat AICI.