de Denisa Ilaşcu

Miercuri, 3 februarie a.c., Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” a găzduit o masă rotundă la care au participat reprezentanţi ai unor importante companii din Iaşi, alături de profesori ai universităţii. Scopul întîlnirii a fost de a pune bazele unui proiect de stagii de pregătire profesională a studenţilor, finanţat din fonduri europene. Cei 1,8 milioane de lei puşi la dispoziţia universităţii vor fi folosiţi pe parcursul a doi ani universitari, primul fiind cel în desfăşurare, pentru a pregăti cîteva sute de studenţi pentru angajarea la primul loc de muncă.

În anul universitar 2009-2010, 400 de studenţi în anii I şi al II-lea de la toate cele 15 facultăţi de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” vor putea să se pregătească într-una dintre companiile şi instituţiile prezente la masa rotundă. În anul universitar ce urmează, şi studenţii la master vor avea această şansă a unui stagiu de practică de trei săptămîni. În prima jumătate de oră a întîlnirii, prof.univ.dr. Carmen Creţu, coordonatoarea proiectului iniţiat de Centrul de Informare Profesională, Orientare în Carieră şi Plasament (CIPO), a prezentat avantajele obţinerii acestei finanţări, pe care universitatea nu o poate accesa singură, ci doar în colaborare cu agenţii economici şi instituţiile din Iaşi. Cadrul didactic de la Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei a descris pe scurt în ce constă programul. Studenţii participanţi vor avea tutori desemnaţi dintre profesorii lor, în timp ce rolul de mentori îl vor avea reprezentanţi din firma în care aceştia vor realiza stagiul de practică profesională.

Obiectivele proiectului intitulat „Stagii de pregătire practică şi activităţi de stimulare a inserţiei pe piaţa muncii pentru studenţi şi absolvenţi” sînt, aşa cum a precizat moderatoarea mesei rotunde, de două tipuri. Primul dintre ele, cel imediat, este facilitarea pregătirii actualilor studenţi pentru primul lor loc de muncă, iar în ceea ce priveşte planurile pe termen lung, extinderea parteneriatului între universitate şi companii dincolo de pragul celor trei săptămîni de „găzduire” şi pregătire a studenţilor.

La microfon a urmat lect. univ. dr. Andrei Neştian de la Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor, care a făcut trecerea spre partea interactivă a întîlnirii. El a prezentat regulile unui joc ce a avut, după două ore de desfăşurare, concluzii serioase. Cele aproximativ 80 de persoane implicate a trebuit, mai întîi individual, apoi în grupuri interdisciplinare, să completeze cartonaşe descriind criteriile de selecţie a candidaţilor pentru stagiul de practică, competenţele pe care aceştia trebuie să le dezvolte şi activităţile pe care le vor desfăşura în timpul practicii.

Stagii în instituţii

Din cele cîte două opţiuni validate la final, în cursul lunii februarie se vor stabili care sînt cele finale, pentru fiecare dintre facultăţile participante, pentru ca proiectul să treacă la faza următoare – selecţia studenţilor care vor lucra pentru prima dată, cu adevărat, într-o companie, acest lucru întîmplîndu-se la începutul verii.

Tutorii fiecărei facultăţi sînt următorii: Biologie – conf.dr. Naela Costică, Chimie – conf.dr. Dănuţ Cozma, Drept – lect.dr. Septimiu Panainte, Economie şi Administrarea Afacerilor – prof.dr. Mircea Georgescu, Educaţie Fizică şi Sport – lect.dr. Cătălin ştirbu, Filosofie şi ştiinţe Social-Politice – prep.drd. Ana Maria Popovici, Fizică – prof.dr. Ovidiu Călţun, Geografie şi Geologie – asist.dr. Mitică Pintilei, Informatică – asist.dr. Lenuţa Alboaie, Istorie – asist.drd. Gheorghe Iutiş, Litere – conf.dr. Dan Stoica, Matematică – conf.dr. Mihai Necula, Psihologie şi ştiinţe ale Educaţiei – conf.dr. Dorin Năstas, Teologie Ortodoxă – prep.drd. Sorin Mihalache, iar Teologie Catolică – pr.prof.dr. Emil Dumea.

Cîteva dintre companiile şi instituţiile participante sînt: British Council Iaşi, Centrul Comercial Carrefour Felicia, Embarcadero Technologies, Arhivele Naţionale, filiala Iaşi, Institutul de Chimie Macromoleculară „Petru Poni”, Apavital Iaşi,  Consiliul Judeţean Iaşi, Centrul Diecezan Caritas, GfK Eurisko sau Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu”.