În perioada 16 – 29 iulie 2018, Facultatea de Filosofie și Științe Social – Politice și Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași  (UAIC) au organizat  Școala de vară  „Hai la facultate! Să descoperim împreună vara universitară la Cuza! – VINOlaUAIC!”, pentru un număr de 75 de elevi din toată țara.

Acest proiect s-a adresat elevilor aflaţi cu precădere în următoarele situaţii de risc: provin din familii cu venituri mici, sunt discriminaţi pe baza etniei, trăiesc în zone rurale sau alte zone în care nu există şcoli în proximitate, au unul sau ambii părinţi în străinătate, au cerinţe educaţionale speciale.

Aflată la a doua ediție, Școala de vară  a fost  organizată în cadrul Schemei de Granturi pentru Universități, finanțată prin Proiectul privind învățământul secundar (ROSE). Pe tot parcursul desfășurării proiectului, elevii participanți au beneficiat în mod constant de sprijinul personalului academic, reprezentanților asociațiilor studențești și al studenților voluntari, astfel încât să trăiască o autentică experiență studențească care să-i stimuleze să urmeze studiile universitare. „De-a lungul celor două săptămâni cât a durat programul, am încercat să îi  convingem pe elevi că are rost să vină la facultate în Iași. Studenția este baza a tot ceea ce vor face în viață și sperăm că vor lua deciziile potrivite”, au declarat organizatorii proiectului.

Participarea la această Școală de Vară a fost  gratuită, cazarea, masa și transportul fiind asigurate de organizatori. Elevii au avut parte de experiențe inedite, pe parcursul a două săptămâni având posibilitatea de a participa la diverse activități, cum ar fi: activități de consiliere profesională și orientare în carieră, ateliere de lucru în domenii specifice, participarea la cursuri și seminarii, la activități recreativ – sportive (jocuri de echipă, proiecții de film, concerte folk)  sau diverse evenimente culturale, dar și de a descoperi obiectivele turistice ale Iașului în cadrul unor vizite ghidate.