Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a primit astăzi, 6 iulie 2018, vizita Excelenței Sale Nikoloz Nikolozishvili, Ambasadorul Georgiei în România. Excelența Sa a fost primit de conducerea UAIC, reprezentată de prof. univ. dr. Mihaela Onofrei, Ordonatorul de credite al instituției și prof. univ. dr. Henri Luchian, Prorector pentru relaţii internaţionale şi parteneriate de studii şi cercetare.
În cadrul întâlnirii s-a discutat despre actuala cooperare dintre Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și universitățile partenere din Georgia, dar și despre o intensificare a acestei cooperări pe viitor, mai ales în ceea ce privește programul Erasmus+. În cadrul mobilităților academice desfășurate în cadrul programelor Erasmus Mundus (Ianus, Ianus II) și Erasmus+, în perioada 2012-2017 au studiat sau au predat la UAIC un număr de 82 de studenți, cercetători și profesori din Georgia. De asemenea, 4 persoane din cadrul UAIC au efectuat mobilități de predare și formare la instituțiile partenere din Georgia.
La această întrevedere s-a mai discutat și despre inițierea unui proiect între Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Ambasada Georgiei pentru învățarea limbilor caucaziene.
Ambasadorul Georgiei și-a exprimat bucuria înființării, din august 2018, a unei curse Tarom pe ruta București – Tbilisi, pe lângă cursele aeriene Wizz Air București-Kutaisi.