INRAInstitutul Naţional de Cercetare Agronomică (INRA), primul institut de cercetare agronomică din Europa și al doilea din lume, lansează un apel la candidatură pentru recrutarea a 51 de cercetători care stăpânesc scrierea șiimplementarea de proiecte pentru o alimentaţie sănătoasă și de calitate, o agricultură competitivă și durabilă și un mediu înconjurător conservat și valorificat. 6 cercetători vor fi aleși pentru a fi responsabili de cercetare (CR1) pe proiect, iar 45 vor ocupa un post de director de cercetare (DR2).

Pentru resposabil de cercetare pot aplica candidați cu 4 ani de experienţă în cercetare și deţinători ai unei diplome de doctorat (sau echivalent), dar și cei care justifică experienţe anterioare similare.

Proiectele candidaţilor trebuie să abordeze alimentaţia și hrana, agricultura sau mediul înconjurător.

La director de cercetare pot aplica candidați cu 8 ani de experienţă în cercetare și titulari ai unei diplome de doctorat (sau echivalent), dar și cei care justifică experienţe știinţifice anterioare similare.

Proiectele acestora trebuie să abordeze agronomia și mediul înconjurător, știinţele economice și sociale, știinţele numericului, sănătatea animală și vegetală, genetica și fiziologia animală și vegetală, alimentaţia umană, igiena alimentelor sau ingineria procedeurilor.

Data limită de depunere a dosarelor de candidatură este 2 septembrie 2013.

Toate informaţiile necesare pentru alcătuirea dosarului de candidatură sunt disponibile pe pagina următoare :http://jobs.inra.fr/en/Headlines/News/Recruitment-of-experienced-researchers-in-2013

Contact: concours_chercheurs@paris.inra.fr