În perioada 26-27 aprilie 2018, o delegație a Universității Jiao Tong din Shanghai (China) a efectuat o vizită la UAIC. Delegația a fost condusa de  Prof. univ. dr. Dan WU, Vice-Președinte al Universității. În data de 27 aprilie a fost semnat un acord de cooperare care promovează: schimbul de studenți și profesori, organizarea de evenimente științifice în parteneriat, schimbul de publicații științifice și inițierea unor proiecte de cercetare în domenii de interes comun. Durata acordului este de cinci ani, cu posibilitatea prelungirii automate pentru încă cinci ani. Din partea Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași au fost prezenți Prof. univ. dr. Mihaela Onofrei, Ordonator de credite, Prof. univ. dr. Henri Luchian, Prorector pentru relaţii internaţionale şi parteneriate de studii și cercetare, Prof. univ. dr. Corneliu Iațu, Prorector pentru strategie, dezvoltare instituţională şi managementul calităţii, Conf. univ. dr. Ioana Costea, Prodecan al Facultății de Drept.

Delegația chineză a propus înființarea în parteneriat a  unui centru de cercetare în domeniul științelor juridice, care își va desfășura activitatea la UAIC. Inițierea constituirii acestui centru a fost considerată ca o modalitate concretă de demarare a colaborării între cele două universități, alături de participarea la școlile de vară (la UAIC și Shanghai Jiao Tong University).

Institutul pentru Învăţământ Superior al Universităţii Jiao Tong din Shanghai este autorul celebrului clasament internaţional ce ierarhizează primele 500 de universităţi din lume în funcţie de performanţa ştiinţifică. Acest clasament a căpătat o notorietate internaţională, devenind, alături de clasamentul întocmit de revista Times Higher Education Suplement, un instrument de referinţă în ierarhizarea universităţilor din întreaga lume, inclusiv pentru Comisia Europeană. În anul 2017, Shanghai Jiao Tong University a ocupat locul 142 în acest clasament, bugetul anual al universității fiind de cca 1,2 miliarde euro.