EURINT 2015 International conference: European Union. Past, present and future

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

banner_web call_eurint october 2015

Centrul de Studii Europene din cadrul Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează, în perioada 23-24 octombrie 2015, conferința internațională EURINT 2015: European Union. Past, present and future.

Acest eveniment face parte din seria conferințelor EURINT ce a fost lansată în anul 2013 în cadrul programului Jean Monnet Life Long Learning. În cadrul acestui eveniment se vor  dezbate subiecte actuale despre contextul economic, social și politic din UE, unde vor participa  studenți, cercetători, experți, încurajând astfel schimbul de idei și opinii.

Scopul celei de a patra conferințe EURINT este de a oferi și promova un cadru proprice pentru dialog, dezbatere, schimb de idei și a rezultatelor de cercetare cu scopul de a înțelege mai bine provocările și oportunitățile procesului de integrare, cu toate dimensiunile sale. Această conferință interdisciplinară va oferi o imagine de ansamblu a evoluției și dezvoltării integrării europene și perspectivele sale viitoare, concentrându-se pe probleme economice, politice, sociale și regionale din trecut, cele din prezent dar  si asupra celor care pot aparea in viitor.
Astfel, programul conferinței va fi impartit in secțiuni concepute pentru a oferi participanților o înțelegere mai cuprinzătoare a implicațiilor și provocările procesului de integrare și de dezvoltare regională cu care Uniunea Europeană se confruntă ca o entitate economică, socială și politică.

Termen limita pentru inregistrare: 30 septembrie 2015

Mai multe informatii despre conferinta pot fi consultate pe pagina http://cse.uaic.ro/eurint/index.htm