Marți, 23 mai 2017, Președintele Uniunii Naționale a Patronatelor din România, domnul Lucian IOAN,  împreună cu domnul Freddy ABRAMOVICI, manager al firmei „Fx Trading &Consulting”,  a efectuat o vizită la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Delegația a fost primită de prof.univ.dr. Mihaela ONOFREI, Ordonatorul de Credite al Universității. Discuțiile purtate au fost axate pe întărirea colaborării dintre mediul academic și cel de afaceri, prin oferirea de stagii de practică studenților, organizarea de evenimente în parteneriat, dezvoltarea de inițiative antreprenoriale, prin mediatizarea exemplelor de succes și a reușitei în carieră.

Uniunea Națională a Patronatelor din România (UNPR) a fost înfiinţată în anul 1991, cu scopul de a ocroti interesele patronilor mici şi mijlocii activând în domeniul serviciilor, comerţului şi producţiei.

UNPR este o uniune de federaţii patronale, cu patrimoniu propriu şi personalitate juridică. În afara filialelor judeţene, din UNPR mai fac parte şi asociaţiile profesionale din diverse domenii de activitate, reprezentând ramuri şi subramuri ale economiei naţionale.