Conf. univ. dr. Radu ANDRIESCU de la Catedra de Limba și literatura engleză a Facultății de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” a fost premiat în cadrul Galei „Observator cultural”,  la categoria Poezie, pentru volumul ,,Când nu mai e aer”, apărut la Casa de editură „Max Blecher“, în 2016.

Radu Andriescu este autorul unui volum de eseuri – Paralelisme și influenţe culturale în lirica română actuală (2005) și a șapte volume de poezie: Oglinda la zid (1992), Ușa din spate (1994), Sfârșitul drumului, începutul călătoriei (1998), Eu și câţiva prieteni (2000), Punțile Stalinskaya (2004), Pădurea metalurgică (2008) și Metalurgic (2010).

A XI-a ediţie a Galei „Observator cultural” a avut loc marți, 4 aprilie 2017, la Teatrul Odeon din București.

Din juriul au făcut parte Carmen MUŞAT (preşedinta juriului), Bianca BURŢA-CERNAT, Adina DINIŢOIU, Cezar GHEORGHE, Adrian LĂCĂTUŞ, Iulia POPOVICI şi Bogdan-Alexandru STĂNESCU.

Mai multe informații despre acest eveniment sunt publicate aici.