Facultatea de Fizică din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași continuă și în acest an programul „Bacalaureat de succes”, adresat elevilor și absolvenților de liceu care doresc să susțină proba scrisă la disciplina Fizică în cadrul examenului de Bacalaureat. Prima întâlnire va avea loc sâmbătă, 17 martie 2018, la ora 10.00, în fața secretariatului Facultății de Fizică, Corp A.

Ședințele de pregătire organizate în cadrul acestui program sunt gratuite și vor fi susținute  de cadre didactice ale Facultății de Fizică.

Acesta este al patrulea an în care Facultatea de Fizică organizează pregătire gratuită pentru acest examen național.

Elevii se pot înscrie trimițând un e-mail la adresa fizica-bac@uaic.ro, care să conțină numele și prenumele participantului, unitatea de învățământ la care a fost sau este înscris și cele două arii tematice alese pentru bacalaureat (Mecanică, Termodinamică, Electricitate, Optică).

Programul complet al întâlnirilor va fi afișat pe site-ul Facultății de Fizică : http://www.phys.uaic.ro