EXCLUSIV! TRANZACTIE de peste DOUA milioane EURO la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi este la un pas sa finalizeze cea mai mare tranzactie imobiliara de la inceputul acestui an • Miza este una dintre cele mai mari si impozante cladiri, construita dupa 1989, amplasata in plin centrul urbei • Surse din cadrul institutiei de invatamant superior arata ca, luna viitoare, Consiliul de Administratie al Companiei Telekom isi va da acordul cu privire la vanzarea imobilului din zona Fundatie, pentru aproximativ 2,1 milioane euro, fara TVA

Noi detalii legate de realizarea uneia dintre cele mai mari tranzactii imobiliare din ultimii ani care au avut loc la Iasi! Totul se ridica la peste doua milioane de euro. Surse din cadrul institutiei de invatamant superior arata ca, luna viitoare, Consiliul de Administratie (CA) al Companiei Telekom isi va da acordul cu privire la vanzarea imobilului din zona Fundatie, pentru aproximativ 2,1 milioane euro, fara TVA. Aici, in mod oficial, institutia de invatamant superior a anuntat pe 18 august 2017 ca achizitioneaza prin cumparare directa „Servicii de evaluare valoare de piata teren si constructii”, având nr. cadastral 123287 al municipiului Iasi – imobil Telekom, str. Alexandru Lapusneanu nr. 14.

In suprafata de 900 metri patrati, terenul unde este amplasat imobilul apartine Primariei. Interpelata de reporterii cotidianului BUNA ZIUA IASI (BZI), rectorul interimar al UAIC, respectiv ordonatorul de credite prof. univ. dr. Mihaela Onofrei, a transmis urmatoarele in legatura cu mega-tranzactia imobilara.

„Cu privire la achizitia Corpului R, prin adresa nr. 071217/TKR/FIN/AP1/57455 din data 7 decembrie 2017, Telekom a notificat UAIC daca doreste sa-si exercite dreptul de preemtiune cu privire la achizitia imobilului-cladire in suprafata de 592 mp – Corp R, situat in strada Alexandru Lapusneanu nr. 28, in termen de 14 zile de la primirea notificarii. Pretul de achizitie (oferta cea mai buna primita de Telekom) a fost de 2,165 mil. euro (scutit de TVA). Astfel, prin adresa 18469/2017, UAIC a solicitat Ministerului Educatiei Nationale (MEN) avizarea achizitionarii imobilului-cladire in suprafata de 592 mp – Corp R, furnizand raportul de evaluare imobiliara. Apoi, prin adresa nr. 3.758 din 14 decembrie 2017 inregistrata la MEN, UAIC a primit avizul in vederea exercitarii dreptului de preemtiune asupra imobilului sus mentionat, pentru valoarea de 2,165 mil euro (fara TVA). Drept urmare, pe data de 18 decembrie, UAIC a notificat Telekom ca doreste sa-si exercite dreptul de preemtiune cu privire la achizitia Corp R, la valoarea de 2,165 mil euro, fara TVA. Urmeaza ca in sedinta Consiliului de Administratie al Telekom din luna februarie 2018 sa se analizeze propunerea UAIC si sa fim informati cu privire la decizia finala”, a precizat prof. univ. dr. Mihaela Onofrei, ordonator de credite si rector interimar la Cuza. De interes este ca, din anul 2008 si pana acum, Universitatea Cuza a achitat pe chirie 3.7 milioane euro.

Publicație : Bună Ziua Iași

EXCLUSIV! S-a DECIS SOARTA a 20 de HECTARE din Gradina Botanica din Iasi. IATA cine este PROPRIETAR cu ACTE

La finalul anului trecut (14 decembrie 2017 – n.r.), aproximativ 20 de hectare din Gradina Botanica „Anastasie Fatu” din Iasi au fost intabulate • Reusita ii apartine actualei conduceri de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” • De reamintit ca, dupa 1989, multi rechini imobiliari au incercat sa puna mana pe cat mai multe suprafete din Botanica

Actuala conducere a Universitatii „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iasi a luat o masura importanta in ceea ce priveste viitorul Gradinii Botanice „Anastasie Fatu” din Copou!

Concret, in luna decembrie 2017, institutia de invatamant superior a mai intabulat aproximativ 20 de hectare in aceasta zona. „Pe data de 14 decembrie 2017, am reusit sa finalizam intabularea a inca 196.299 mp in Gradina Botanica! Important este ca amplul proces de intabulare, in aceasta zona valoroasa a Iasului, a debutat in mandatul rectorului ales de la Cuza, prof. univ. dr. Tudorel Toader cu 12.783 mp (iulie 2016, cladirea Aquamold) si 19.391 mp (iulie 2016, zona administrativa si de sere)”, a transmis prof. univ. dr. Mihaela Onofrei, ordonator de credite si rector interimar la Cuza.

Important de aratat ca, imediat dupa 1989, o serie de rechini imobiliari au acaparat suspect suprafete uriase din gradina. Un exemplu in acest sens este acela a lui „Bebe” Onofras, primul primar post-decembrist al Iasului.

El a cumparat, in 1991, 1.4 hectare si si-a tras o vila de prost gust, chiar in mijlocul acestui spatiu. Pe langa toate acestea, inclusiv la acest moment exista cereri de punere in posesie pentru alte 44 de hectare. In acest context, doi dintre mostenitorii boierului Badarau: Simona Missir si Dumitru Contoloru alaturi de Medeea Schenller solicita sa fie improprietariti cu 25 de hectare.

Publicație : Bună Ziua Iași