Nouă lucrări ştiinţifice şi cărţi aparţinând profesorilor Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” au fost distinse cu premiile Academiei Române, anunţate în luna decembrie a anului 2010.

Conf. dr. Mircea Crâşmăreanu, profesor al Facultăţii de Matematică, a primit Premiul Gheorghe Titeica, pentru articolul Last multipliers as autonomous solutions of Liouville equation of transport

Prof.univ.dr. Alexandru Stancu, din cadrul Facultăţii de Fizică, a fost premiat cu distincţia „Ştefan Procopiu” pentru o serie de lucrări pe tema Proceselor de magnetizare în sisteme nanostructurate.

În domeniul Ştiinţelor Biologice, premiul Grigore Antipa a fost oferit pentru lucrarea Bioindicatori de calitate a bioindicatoriapelor curgătoare, ai cărui autori sunt Anca-Narcisa Neagu şi Ionel Miron, din cadrul Facultăţii de Biologie. „În domeniul evaluării calităţii apelor din România, s-a simţit de multă vreme nevoia unei lucrări de informare şi sinteză, care să trateze problematica bioindicatorilor. Rezultat al unor cercetări fructuoase de mai mulţi ani, cartea de faţă, întocmită de doi reputaţi hidrobiologi ai universităţii ieşene, reprezintă o frumoasă şi utilă sinteză ce se adresează atât specialiştilor din domeniul protecţiei apelor, cât şi studenţilor, masteranzilor şi doctoranzilor. ” (conf.univ.dr. Nicolae Glădean, Universitatea Ecologică din Bucureşti)

Conf. univ.dr. Karin Popa, din cadrul Facultăţii de Chimie, a primit premiul „Gheorghe Spacu”, pentru grupul de lucrări „Noi aspecte referitoare la chimia elementelor blocului f”

Lucrarea Palinologia Sarmaţianului mediu şi superior din Platforma Moldovenească, apărută la Editura Universităţii şi scrisă de sef lucrări Daniel Ţabără din cadrul Facultăţii de Geologie şi Geografie, a primit premiul palinologiaGrigore Cobălcescu. Cartea îşi propune conturarea unei imagini cât mai reale a vegetaţiei prezente în Sarmaţianul mediu şi superior în Platforma Moldovenească, modificările suferite de acesta pe tot intervalul startigrafic analizat, precum şi condiţiile paleoclimatice şi paleoecologice existente în timpul sedimentării formaţiunilor ecologice abordate.

În domeniul filosofiei, a fost premiat lect.univ.dr. George Bondor, din cadrul Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice, pentru volumul Dansul măştilor. Nietzsche şi filosofia interpretării, apărut la Editura Humanitas.

Premiul Timotei Cipariu a fost oferit lucrării „Dicţionarul limbii române (DLR), litera L”, la care au colaborat: Lucia Cifor, Marius-Radu Clim, Doina Cobeţ, Elena Dănilă, Eugenia Dima, Mioara Dragomir, Cristina Florescu, Gabriela Haja, Laura Manea, Corneliu Morariu, Carmen-Gabriela Pamfil, Rodica Radu, Mioara Vişoianu, Victoria Zăstroiu

Claudia Tărnăuceanu, conferenţiar la Facultatea de Litere, a obţinut premiul „B.P.Haşdeu”, pentru volumul Limba latină în opera lui Dimitrie Cantemirlimba latina

Gheorghe Macarie, a fost premiat pentru lucrarea „Trăire şi reprezentare. Barocul în artele vizuale ale Moldovei secolului al XVII-lea”

Premiile au fost acordate de Academia Română pentru cele mai bune realizări ştiinţifice ale anului 2008. Lista completă a câştigătorilor poate fi consultată pe site-ul Academiei